Destek

Zararlı İçerikler

iFrame ve Frame Virüsleri

Hem bilgisayarınızı hem internet sitenizi koruyun…

İnteraktif ortamdaki kimliğiniz olan internet siteniz, sizin tüm dünyaya açılan pencerenizdir. Sizi ve şirketinizi tanıtan, ürünlerinizin satışını yapan, hizmetlerinizi hedef kitlenize ileten en geniş kapsamlı iletişim aracı olan internet ağında yer alan siteniz, birçok virüs ve kötü amaçlı yazılım tarafından tehdit edilir.

Özellikle FTP yoluyla bulaşan virüsler, sitenizin, internet ortamında hit kaybetmesine ve güvenirliliğinin azalmasına sebep olur.
Bu tür virüslerin arasında en yaygın olanı iFrame yada Frame olarak adlandırılan virüslerdir. Birçok amaç için kullanılan virüsler, farklı amaçlar için farklı çeşitlerdedirler. FTP yoluyla sitenize bulaşan bu virüslerin öncelikli amacı başka web sitelerine hit ve rant kazandırmaktır. Virüsler ayrıca, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bilgisayarlarına ulaşılmasını sağlamak için zararlı kod indirilmesini sağlamaktır.

iFrame ve Frame gibi virüslerin bir diğer çeşidi ise sayfalarınıza bulaşarak Google ‘de sandbox a düşürmek / zararlı site olarak tanımlamak. Bu bir internet sitesi için oldukça sakıncalı bir durumdur. Bu tarz durumlarda siteniz hem ziyaretçi sayısını (hit), hem de güvenirliliğini kaybeder.

Bir kullanıcı arama sonucu gelen sitenize girmek istediği zaman tarayıcı 'Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir' etiketli sonuç gösterir
Arama motorları kendilerini tercih eden kullanıcıları korumak amacıyla, frame veya iFrame tespit etikleri sitelerde uyarı etiketi görüntülerler.
“Kullanıcılarımızın web'de arama yaparken güvende olmalarını istiyoruz ve tehlikeli siteleri belirleyerek kullanıcılarımızın güvenliğini artırmak için sürekli çalışıyoruz.” “Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir “ şeklindeki uyarı iletisi, arama sonuçlarında, bilgisayarınıza kötü niyetli yazılım yükleyebilecek siteler belirlediğimizde görüntülenir.

Uyarıyı görüntüleyen kullanıcı büyük olasılıkla sitenize girmemeyi tercih edecektir. Eğer uyarıyı dikkate almaz ve işleme devam etmek amacıyla “sonuç” sekmesini tıklarsa yine, tarayıcı kullanıcıyı internet sitesine yönlendirmek yerine farklı bir uyarı ile durdurur.