Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz E-Ticaret Çözümleri

E-Ticaret Nedir?

Web, şirketlere kendilerini tanıtmak, müşterilerine verdiği hizmet ve ürünleri anlatmak, Internet üzerinden sipariş almak ve satış yapmak gibi sadece web’e özgü fırsatlar tanıyor.

E-ticaret, en genel anlamıyla “bilgisayar ağları aracılığı ile ürünlerin tanıtımının, satışının, ödemesinin ve dağıtımının yapılması” olarak düşünülebilir.

Normal mağazada yaptığınız alışverişi internet ortamında da yapabilmeniz anlamına geliyor. Evinizde ya da işyerinde internete bağlanarak mağazaları gezebilir, ürünleri inceleyebilir ve aynı ürün kategorilerini karşılaştırıp fiyat, kalite ve diğer farkları daha rahat kıyaslayabilirsiniz. E-Ticaret, tüketiciye olduğu kadar, dükkan sahibine de çok büyük avantajlar sağlıyor.

E-Ticaret'in Avantajları

Elektronik ticaret’e başlayan bir firmanın uluslararası arenada ticaret’e başlaması anlamına geliyor. Günümüzün klasik ticaret anlayışı hızla değişiyor ve artık ticaret globalleşiyor, sınırlar kalkıyor, insanlar, şirketler fiziksel anlamda karşılaşmadan internet üzerinde alım satım yapabiliyorlar. Bu dev internet pazarı her gün bir çığ gibi büyüyor, her gün yüzlerce firma katılıyor. Şu anda internet kullanıcısı sayısı yaklaşık 500 milyon civarı tahmin ediliyor. E-ticaret uygulayıcısı bir firma, uluslararası dil olan İngilizceyi web sitesinin dili olarak seçtiği takdirde, 500 milyonluk pazarın içerisinde kendini buluyor. Böyle bir pazarın nasıl bir avantajı olacağını tahmin edersiniz.

Elektronik ticaret ortamında dükkan açanlar, iş yapanlar her zaman eşit şansa sahip olacaklar. Günümüzün dev holdingleri ve küçük, orta işletmeler aynı çizgiden koşmaya başlayacaklardır. Maliyetler düşecek ve hata yapma şansı azalacaktır.

Tüketiciler iş yerlerinden ya da evlerinden sipariş verebilecekler, istedikleri ürünleri evlerinden, iş yerlerinden teslim alabilecekler. İnternet ortamında sınırlar olmadığı için dünyanın her tarafından sipariş alabileceksiniz, bu da inanılmaz bir müşteri artışı sağlayacaktır.

E-Ticaret'te Güvenlik

Internet üzerinde kredi kartı kullanımı sanıldığı gibi güvensiz değildir. Gerçek hayatta bir yerde yemek yedikten sonra, benzin aldıktan sonra herhangi bir harcama yaparken kredi kartını dükkan sahibine işlem yapması için veriyorsunuz ve bu kredi kartı güvenliğini tamamen ortadan kalkması anlamına geliyor.

Internet üzerinde durum tamamen farklı, kredi kartı numarası SSL kullanılarak yani şifrelenerek bankaya yollanılıyor. Bu numaranın kötü niyetli birinin eline geçmesi durumunda bile çözmesi yıllarını alacak ve büyük maliyetlere mal olacaktır.

İnternet üzerinde bir mağazadan alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken husus kredi kartı numarasının girildiği yerin SSL (Secure Socket Layer) güvenlik sisteminin kullanılıyor olmasıdır. Bir web sitesinde SSL olduğunu internet explorerın sağ alt kısımda bulunan kilit ikonundan ( ) anlayabilirsiniz, eğer kilit işareti varsa güvenle o siteden alışveriş yapabilirsiniz. Bu kilit işareti, kredi kartı numaranızı girdiğiniz yerin alt tarafında görülmeden kesinlikle numaranızı girmemelisiniz. Bu ikonun üzerine çift tıkladığımızda da sertifika detaylarını görebilirsiniz. Bu sertifika o firmanın gerçek olduğunun bir göstergesidir.

Ayrıca son yıllarda bankalar sadece internet üzerinde kullanılması için çeşitli kredi kartları çıkarmışlardır. Bu kredi kartlarıyla güvenlik %100 sağlanmış, kart numarası internet üzerinde kötü niyetli birinin eline geçmiş olsa bile, o kişinin kredi kartı numarasını kullanması engellenmiştir.

E-Ticaret Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bir elektronik ticaret sitesi veya web sitesi muhakkak edinin. Bu sizin şirketinizin, ürünlerinizin tanıtımı açısından çok faydalı olacaktır. Kendi firma alan isminizin altında sayfanız yayınlanmaya başladığınızda (www.firmaismi.com.tr) e-mail adresine de sahip olacaksınız. (isminiz@firmaisminiz.com.tr)

Bu işten iyi para kazanabilirsiniz. Bunun için zamana ihtiyacınız var. Nasıl gerçek hayatta dükkan açınca hemen iş yapmazsanız, sanal dükkanda da durum aynıdır. Zamanla birlikte müşteri sayınız, tanıtımınız oranında hızla artacaktır. İlk haftalardaki sayısı az olan müşteriler ileriki zamanlarda büyük sayılara ulaşacaktır ve tatminkar oranlarda para kazanacak hatta fiziksel hayattaki cironuzu katlayabileceksiniz.

Elektronik ticaret sitenizin İngilizce versiyonunun da yapılmasına özen gösterin. İnternet üzerinde evrensel dil İngilizcedir. E-ticaret sitesine sahip olduktan sonra pazarınızın tek Türkiye olduğunu düşünmeyin. İnternet üzerinde sınır yoktur. Amerika’dan, Avrupa’dan, Asya’dan ya da dünyanın herhangi bir yerinden sitenize bağlanıp alışveriş yapmak isteyenler olabilir.

Sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin kafalarında soru işaretleri kalmasın. Onları size soru sormaya teşvik edin. Her ürün sayfanızda müşterilerinizin size ulaşabileceği bir e-mail adresi olsun.

İlk etapta reklamınızı arama motorları yapacaktır. Onun için sitenizin popüler arama motorlarına eklenmesi gerekir. Daha sonra internet üzerinde ucuz reklam araçları ile sitenizin tanıtımını yapmanız şarttır. İnternet üstünde dükkan açmanın normal hayatta dükkan açmaktan farkı yoktur. Nasıl gerçek hayattaki işinizin reklamını pazarlamasını yapıyorsanız sanal dükkanınızın da reklamını yapmalısınız. Size bu konuda danışmanlık verebiliriz.
Sayfalarınızı sık sık yenileyin. Tarafımızdan hazırlanan bir otomasyon yazılımı ile ana sayfanızdaki ve diğer sayfanızdaki ürünleri kolaylıkla değiştirebileceksiniz. Bu sayede sitenizde bir hareketlilik olacaktır. Ana sayfa vitrininde zamanla ürünlerinizi kolaylıkla değiştirebilir, bu yolla satış şansınızı ikiye katlarsınız.

Teslimatta gecikme olmamasına özen gösterin. Bu sizden alışveriş yapan müşterinizi kazanmanızı, ve yeni müşterileri de arkasından getirmesini sağlayacaktır. Teslimatta hızı sağlarsanız bu kazandığınız müşterinizin devamlılığını sağlayacaktır.